Systemy dla firm

Rodzaje elektrozamków do drzwi

Ułatwiające życie elektrozaczepy, montowane w furtkach i drzwiach, różnią się typami i rodzajami, dzięki czemu można je dopasować do potrzeb i warunków technicznych, dostępnych w nieruchomości.

Elektrozamek do drzwi musi oczywiście znajdować się po odpowiedniej stronie skrzydła drzwiowego, dlatego podstawowe rozróżnienie dzieli je na:
– prawe,
– lewe
– symetryczne, czyli uniwersalne.
To sprawia, że nie trzeba wymieniać drzwi lub bramki po podjęciu decyzji o rezygnacji ze zwykłego zamka na klasyczny klucz i o zamontowaniu eletrozamka. Ten podział to jednak wciąż nie wszystko.

Elektrozamek do furtki – jaki wybrać?

Najczęściej spotykany rodzaj to zaczep standardowy. Prąd do takiego elektrozamka dopływa tylko wówczas, gdy naciskany jest przycisk w celu otwarcia furtki lub drzwi wejściowych osobom wchodzącym. Doprowadzone napięcie zwalnia rygiel i można je wówczas uchylić.

Rzadziej spotyka się elektrozaczep „odwrócony”, w którym łącza znajdują się pod napięciem cały czas, prócz momentu, w którym przerywa się jego dopływ za pomocą przycisku. Wtedy użytkownik może otworzyć furtkę i dostać się na posesję.

Drugi ze wspomnianych rodzajów posiada opcję pamięci. To rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacjach zwiększonego ruchu. Np. podczas dostawy zaopatrzenia biurowego można czasowo odłączyć napięcie w elektrozamku, dopóki kurier wnosi lub wwozi na teren firmy opakowania towaru. Po zakończeniu dostawy ponownie włącza się zasilanie zaczepu, zabezpieczając teren przed wtargnięciem intruzów.

Możliwość komentowania Rodzaje elektrozamków do drzwi została wyłączona