Oprogramowanie

Dla kogo praca w zawodzie informatyka śledczego?

Jako że obecnie masowo korzystamy z zasobów internetowych i najnowszych wynalazków technologicznych, rosnącym zainteresowaniem cieszą się zawody obracające się w szeroko pojętym IT. Przykładem będzie ekspert z zakresu Computer forensic, czyli informatyki śledczej. Można tutaj mówić o połączeniu prawa z kryminalistyką i informatyką. Łatwo domyślić się, że nie każdy sprawdzi się w takiej pracy, stawia ona spore wymagania, trzeba posiadać odpowiednią wiedzą i predyspozycje.

Praca w Computer forensic – jakie są wymagania?

Chcąc obrać stanowisko pracy, gdzie zadania do wykonania dotyczą informatyki śledczej, należy najpierw sprawdzić, czy w ogóle się do tego kwalifikujemy. Koniecznością okazuje się posiadanie zdolności analitycznych. Bez rozwiniętej intuicji i umysłu analitycznego nie warto tracić czasu na ubieganie się o stanowisko eksperta z zakresu informatyki śledczej. Chodzi tutaj głównie o szybkie myślenie, kojarzenie faktów i zdarzeń, a następnie łączenie ich ze sobą. Bycie spostrzegawczym i doskonałym obserwatorem to kolejne wymogi. To samo dotyczy specjalistycznej i obszernej wiedzy informatycznej. Trzeba znać się na różnych nośnikach elektronicznych i mieć doświadczenie w pracy z systemami komputerowymi. Jeśli kwestie dotyczące programowania i odzyskiwania utraconych danych nie są nam niczym obcym, z pewnością będzie łatwiej odnaleźć się w świecie cyfrowej analityki sądowej. W przypadku pracy na nośnikach danych kluczową kwestią okazuje się być precyzja i to na każdym kroku, bo jeden błąd może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Czego jeszcze potrzebuje kandydat na eksperta z zakresu informatyki śledczej

Informatyk śledczy musi posiadać wiedzę nie tylko z zakresu informatyki, ale też prawa. Wciela się w rolę biegłego, dlatego musi być świadomy swoich uprawnień i obowiązków, przestrzegać odgórnie narzuconych regulacji. W poszukiwaniu i analizowaniu materiału dowodowego nie ma mowy o swobodnym działaniu. Wszystko musi zostać przeprowadzone zgodnie z ustalonymi procedurami. Kolejna kwestią będzie wiedza na temat cyberbezpieczeństwa. Jeśli ktoś posiada znajomość zagadnień z jego zakresu, będzie mu zdecydowanie łatwiej zapobiegać przestępstwom w Internecie. Praca w informatyce śledczej wymaga doskonałej organizacji i zdolności komunikacyjnych. W przedstawianych raportach z przeprowadzonego śledztwa muszą znaleźć się informacje w postaci wyciągniętych z niego wniosków, sformułowane w przejrzysty i zrozumiały sposób dla odbiorcy. Wszystkie etaty prac wymagają ich udokumentowania w odpowiedni sposób. Takie usługi z powodzeniem świadczy firma Pwc.

Możliwość komentowania Dla kogo praca w zawodzie informatyka śledczego? została wyłączona