czujnik tlenku węgla
akcesoria

Czujnik tlenku węgla jako skuteczne zabezpieczenie przed zaczadzeniem

Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i silnie trujący gaz. Po wchłonięciu przez drogi oddechowe dostaje się do płuc, gdzie bardzo szybko wiąże się z hemoglobiną znajdującą się we krwi. W wyniku połączenia powstaje związek niezdolny do transportowania tlenu do komórek, co prowadzi do niedotlenienia organizmu i śmierci.

Jak działa czujnik czadu?

Aby ustrzec się przed zatruciem czadem warto zamontować w domu czujnik tlenku węgla (https://www.napad.pl/czujniki-tlenku-wegla-czadu). To proste urządzenie, które po uruchomieniu na bieżąco monitoruje poziom stężenia gazu w pomieszczeniu. Czujnik wyposażony jest w sensor elektrochemiczny. Pojawienie się czadu powoduje, że na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla. Prowadzi to do zamknięcia obwodu i przepływu prądu, który uruchamia głośny sygnał alarmowy o natężeniu dźwięku wynoszącym 80-90 dB. Decydując się na zakup czujnika tlenku węgla, warto zwrócić uwagę, czy wybierany model posiada certyfikat zgodności z normą PN-EN 50291. 

Prawidłowa instalacja i eksploatacja czujników

Aby czujnik tlenku węgla działał prawidłowo, należy pamiętać o jego prawidłowym montażu. Detektor najlepiej umieścić w pomieszczeniu, w którym występują wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze, takie jak piece naftowe lub kaflowe. W związku z tym, że tlenek węgla utrzymuje się na niewielkiej wysokości, zaleca się zamontowanie czujnika na wysokość 140-150 cm od podłoża. Urządzenie do prawidłowego działania potrzebuje wolnej przestrzeni, dlatego nie należy go zastawiać. Niezalecane jest umieszczenie czujnika w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność oraz zwiększony ruch powietrza.

Możliwość komentowania Czujnik tlenku węgla jako skuteczne zabezpieczenie przed zaczadzeniem została wyłączona