Systemy dla firm

Wkładki bezpiecznikowe NH – czym są?

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów wkładek topikowych NH. Używa się ich m.in. w budownictwie, przemyśle oraz innych branżach gospodarczych. Doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe w instalacjach. Ich zwarciowa zdolność wyłączenia to aż 120 kA.

Często stosuje się je z wyłącznikiem. W takim rozwiązaniu wkładka bezpiecznikowa sprawnie minimalizuje dopływ prądu zwarciowego do wyłącznika, który mógłby przewyższyć jego zwarciową zdolność wyłączenia. Ogranicza również czas trwania zwarcia w układzie oraz jest gwarantem selektywności przeciążeniowej i zwarciowej wyłączania urządzeń.

Do najbardziej popularnych wkładek topikowych należą te o charakterystykach gG i używa się ich w obwodach instalacji elektrycznych (np. w fabrykach, instytucjach publicznych czy budynkach prywatnych). Oprócz tego produkowane są bardziej wyspecjalizowane wkładki topikowe o innych charakterystykach czasowo-prądowych.

Jaki produkt?

Wyróżniają się one krótszym czasem zadziałania i w czasie wyłączania prądu zwarciowego wydzielają mniejszą energię w obwodzie. Różnorodność produkowanych wkładek pod względem charakterystyk czasowo-prądowych wynika z rozmaitych parametrów aparatury oraz zabezpieczanych układów.

Czasami także istotne są warunki, w jakich pracuje dane urządzenie oraz miejsce, w którym jest zainstalowane. Wkładki topikowe to najszybciej działające zabezpieczenia zwarciowe dostępne na rynku o niewielkiej budowie. Mają za zadanie w jak najkrótszym czasie eliminować prądy zakłóceniowe.

Bezpiecznik topikowy? Zalety

Bezpieczniki topikowe eldor24.pl/wkladki-bezpiecznikowe-nh/ charakteryzują się dużą niezawodnością, łatwością wymiany oraz stosunkowo niską ceną. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że nie tylko sprawdzają się lepiej od innych rozwiązań, ale w pewnych instalacjach i miejscach są wręcz niezastąpione.

Główne zalety wkładek topikowych NH:

  • bardzo duża zwarciowa zdolność wyłączenia
  • niezawodna konstrukcja bez ruchomych styków
  • duża wytrzymałość na warunki zewnętrzne (topik wkładki nie jest narażony na bezpośredni kontakt ze środowiskiem dzięki temu, że znajduje się w szczelnym korpusie)
  • prawidłowe zabezpieczenie aparatury przed takimi czynnikami jak cieplne i elektrodynamiczne oddziaływanie od zwarciowych prądów
  • możliwość kontroli systemu zabezpieczającego z uwzględnieniem selektywności (charakterystyki wkładek są ze sobą zgodne i zapewniają wielowymiarowe zabezpieczenie urządzeń w instalacji)
  • natychmiastowy czas zadziałania, redukujący skutki spowodowane łukiem elektrycznym w czasie zwarcia
  • bezpieczne użytkowanie oraz bardzo łatwa wymiana przepalonej wkładki
  • możliwość szybkiej likwidacji awarii i przywrócenia poprawnego działania obwodu
  • brak pogarszania parametrów jakości energii
  • niska cena oraz niski koszt zabezpieczenia zwłaszcza przy wysokich zakresach prądów zwarciowych w chronionym układzie.
Możliwość komentowania Wkładki bezpiecznikowe NH – czym są? została wyłączona