Systemy dla firm

Test penetracyjny – mocne strony kontrolowanego włamania do sieci

Systemy teleinformatyczne wymagają stałej kontroli. Obejmuje ona nie tylko ich wydajność, czy też działanie, ale też sposób działania w przypadku ataku zewnętrznego. Mowa tu zwłaszcza o działaniach nieliniowych i niestandardowych, których celem jest całkowita penetracja systemu teleinformatycznego.

Niestandardowy charakter = wyższa skuteczność

O skuteczności testów penetracyjnych, świadczy przede wszystkim ich niestandardowy charakter. W przeciwieństwie do audytów informatycznych, rolą tych testów jest ich zbadanie z punktu widzenia… cyfrowego włamywacza. Oczywiście działa on w pełni legalnie, posiadając stosowną zgodę podmiotu zlecającego badanie. Oznacza to, że pentester (osoba przeprowadzająca badanie), może zrobić wszystko, by złamać dane zabezpieczenia.

O jakich „akcjach” mowa? Przede wszystkim dotyczą one pełnej niezależności pentestera. W zależności od potrzeb, może on wziąć pod uwagę nowatorskie exploity, ale też przyzwyczajenia potencjalnych użytkowników wybranej sieci teleinformatycznej. Testy penetracyjne mają dać odpowiedź na to, jak dana sieć funkcjonowałaby, w przypadku przeprowadzenia różnych ataków. Mowa tu również o metodach innowacyjnych, ale też ograniczonych wyłącznie przez pomysłowość pentestera.

Jak skuteczne są testy penetracyjne?

Prawdę mówiąc, skuteczność testów penetracyjnych zależy od dwóch podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest… kreatywność testera. To od niej w dużej mierze zależy, czy dany test przyniesie określone efekty. Drugą kwestią pozostaje zakres zleconych przez właściciela sieci zadań. Im więcej analiz będzie można wykonać w trakcie pozorowanego ataku, tym większe szanse na uzyskanie pełnego obrazu odporności sieci na ingerencję z zewnątrz.

Nie wolno też zapominać, że o skuteczności testu penetracyjnego świadczą również wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Każdy profesjonalny pentester nie tylko zbada sieć i wszystko opisze w raporcie, ale też „przetłumaczy” go na bardziej zrozumiały język. Co więcej, opisze on też kroki, jakie właściciel danej sieci powinien podjąć, w celu wyeliminowania ryzyka ataku. Niestety nikt nie da gwarancji, że w czasie rzeczywistej ingerencji, ewentualny cyfrowy włamywacz postąpi tak samo.

Kilka słów podsumowania

Efektywność testów penetracyjnych zależy od wielu czynników, w tym od umiejętności pentestera. Dlatego warto do takich celów wybrać firmę, która zatrudnia przynajmniej kilku takich specjalistów. Dzięki temu właściciel sieci ma pewność, że jest ona zabezpieczona przynajmniej w dostateczny sposób.

Możliwość komentowania Test penetracyjny – mocne strony kontrolowanego włamania do sieci została wyłączona