styki pomocnicze
akcesoria

W jakim celu można wykorzystać styki pomocnicze i jak odpowiednio je dobrać?

Styki pomocnicze służą do przekazywania informacji, podobnie jak styki przekaźnika. W zależności od rodzaju złączają się lub też rozłączają ze stykami głównymi. Gdzie znajdują zastosowanie styki pomocnicze i jak odpowiednio je dobrać?

Wykorzystanie styków pomocniczych w praktyce

Styki pomocnicze znajdują zastosowanie w wielu przypadkach. Możliwością ich wykorzystania jest na przykład:

  • blokada złączeń innego stycznika,
  • przekazywanie informacji o pracy odbiornika (zapalanie lampek sygnalizacyjnych lub sterowanie PLC),
  • podtrzymanie pracy stycznika, 
  • logika sterowania stycznikami (np. sterowanie kaskadowe).

Rodzaje styków pomocniczych

Styki pomocnicze można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na konstrukcję. Taka klasyfikacja wyróżnia styki pomocnicze czołowe oraz boczne. 

Styki czołowe montowane są na styczniku od góry. Taka konfiguracja zwiększa wysokość konstrukcji, ale nie powiększa szerokości stycznika. Dodatkowo styki pomocnicze czołowe można nabudowywać jeden na drugi. 

Natomiast styki boczne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są od boku stycznika, a dokładniej z jego prawej lub lewej strony. Wówczas niezmienna pozostaje jego wysokość, natomiast zwiększa się jego szerokość. Styki pomocnicze boczne również mogą być nabudowywane, czyli przyłączane jeden do drugiego. Łączenie kaskadowe ma jednak znacznie mniejszą obciążalność, dlatego też nie należy przesadzać z ilością takich połączeń.

Jak prawidłowo dobrać styki pomocnicze?

Styki pomocnicze (https://eldor24.pl/styki-pomocnicze/styk-pomocniczy-1z-montaz-czolowy-sp2210-1.html) są z reguły produktami bardzo uniwersalnymi. Oznacza to mniej więcej tyle, że styki pomocnicze konkretnego producenta pasują zazwyczaj do wszystkich jego styczników. Również posiadając styk pomocniczy, można ustalić, do jakich styczników pasuje na podstawie jego numeru referencyjnego. Takie informacje są dostępne również w internecie. W sieci bardzo łatwo też skorzystać ze specjalnych konfiguratorów i formularzy, w których po podaniu określonych parametrów styków lub stycznika wyświetlona zostanie lista pasujących elementów. Użycie takiego konfiguratora pozwala w szybki sposób dopasować styki. 

Styki pomocnicze to elementy, które mogą okazać się potrzebne podczas pracy przy styczniku. Wówczas kluczowe jest określenie przede wszystkim rodzaju styku. Następnie na podstawie parametrów stycznika należy dopasować styki pomocnicze. To zadanie dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy technicznej ułatwiają informacje oraz konfiguratory dostępne w internecie.

Możliwość komentowania W jakim celu można wykorzystać styki pomocnicze i jak odpowiednio je dobrać? została wyłączona